Zum Seiteninhalt springen

Představte si, že se chcete stát vědkyní, ale nesmíte studovat. Pracujete ve výzkumu, dosahujete převratných výsledků, ale nedostáváte zaplaceno. Jste více než tucetkrát nominováni na Nobelovu cenu, ale nedostanete ji, protože nejste muž.

Tato výstava představuje ženy, které se kdysi vzepřely všem překážkám a jako průkopnice vydláždily cestu mnoha dalším generacím úspěšných vědkyň. Přináší jim uznání, které si zaslouží. A také přináší příklady práce některých dnešních vynikajících vědkyň. A nejen jako informace, ale i pro inspiraci.

Seznamte se s vědkyněmi, které měly nebo stále mají významný vliv na výuku, výzkum a na město Berlín. Zjistěte více o jejich životě, práci a úspěších. Více než sto let poté, co byl oficiálně povolen zápis první studentky ke studiu, se Berlín může chlubit tím, že je hlavním městem vědkyň: město má největší podíl profesorek v Německu a celkem v něm působí více než 15 000 vědkyň, od doktorandek až po rektorky univerzit.

Výstava je součástí projektu "Berlín - hlavní město vědkyň", který na základě iniciativy bývalého berlínského primátora Michaela Müllera v roce 2021 realizoval Berlínský institut zdraví, a to s podporou berlínské senátní kanceláře.

Výchozím bodem byly několikadenní workshopy v psaní Wikipedie se zájemci z řad amatérských badatelů - od školáků až po seniory, během nichž bylo na Wikipedii upraveno nebo nově založeno více než 50 článků o berlínských vědkyních. Na základě těchto článků vznikla výstava, která byla nejprve představena v berlínské “Červené radnici”, a poté na dalších místech ve městě.

Ve spolupráci s

Borde / Charpentier / Dürkop-Lepthin

Erzgräber / Fless / Foroutan

Gabrysch / Hausen / Joost

Kübler / Langenberg / Maier

Meising / Meitner / Neumann

 • Prof.in Dr.in Ingeborg Meising

  Profesorka informatiky byla první a jedinou ženou v mnoha věcech, které dělala. Za své zásluhy o rovné příležitosti byla v roce 1981 vyznamenána Řádem za zásluhy Spolkové republiky Německo.

  Zjistěte více
 • Prof.in Dr.in Lise Meitner

  Výzkum Lise Meitnerové si zaslouží nejvyšší uznání - zejména s ohledem na skutečnost, že až do roku 1909 nesměly ženy v Prusku studovat ani vstupovat do přednáškových a experimentálních místností.

  Zjistěte více
 • Dr.in Elsa Neumann

  Když se Elsa Neumannová rozhodla zasvětit svou budoucnost vědě, zdálo se jí to téměř nemožné, ale později mohla studovat na univerzitách v Berlíně a Göttingenu.

  Zjistěte více

Rabinowitsch-Kempner / Savoy / Schmidt

 • Prof.in Dr.in Bénedicte Savoy

  Je považována za odbornici na kulturní statky a krádeže umění. Americký časopis TIME ji v roce 2021 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě, protože ovlivnila debatu o restitucích.

  Zjistěte více
 • Prof.in Annerose Schmidt

  V březnu 1990 převzala funkci rektorky Vysoké školy hudební a stala se tak první ženou v čele německé hudební univerzity. V roce 2003 jí byl udělen Spolkový kříž za zásluhy.

  Zjistěte více

Siegeris / Vogt / von Brentano

von Zahn-Harnack