BERLIN – A NŐI TUDÓSOK FŐVÁROSA
zurück-Button
Képzelje el ezt: Tudós akar lenni, de nem mehet egyetemre. Kutatásban dolgozik, úttörő eredményeket ér el, de nem kap fizetést. Több mint egy tucatszor jelölik Nobel-díjra, de nem kapja meg, mert nem férfi. Ez a kiállítás megadja a megérdemelt elismerést azoknak a nőknek, akik egykor minden megpróbáltatás ellenére, elsőkként egyengették az utat az utánuk következő sikeres női tudósok generációi számára. A kiállítás emellett kiemeli napjaink néhány kiemelkedő női kutatójának munkáját is. Mindezzel nemcsak puszta információval, hanem inspirációként is szolgál.
Ismerje meg azokat a tudós nőket, akik jelentős hatással voltak vagy vannak az oktatásra, a kutatásra és Berlin városára. Több mint száz évvel azután, hogy az első női hallgató hivatalosan is beiratkozhatott az egyetemre, Berlinben, a női tudósok fővárosában, ma már a legmagasabb a női professzorok aránya Németországban. Összesen több mint 15 000 női tudóst számlál, a doktoranduszoktól az egyetemi elnökökig.
A kiállítás a "Berlin - A tudós nők fővárosa" projekt része, amely Michael Müller, Berlin kormányzó polgármesterének kezdeményezése, és amelyet 2021-ben a Berlini Egészségügyi Intézet szervezett a berlini szenátus kancelláriájának támogatásával. A kiindulópontot többnapos Wikipédia író- workshopok jelentették, amelyeken több mint 50 berlini tudós nőről szóló Wikipédia-bejegyzést írtak át vagy szerkesztettek érdeklődő amatőr kutatók iskolás korúaktól nyugdíjasokig. Ezekből a cikkekből kiállítás készült, amelyet először a Rotes Rathausban nyitottak meg, majd a város különböző pontjain mutattak be. A kiállítás jelenleg nemzetközi vándorkiállításként látható, többek között a prágai, tokiói, budapesti és londoni Goethe Intézetekkel együttműködésben.